HDR - vylepší váš rozsah expozice
   Tento tutoriál je určen pro verzi Zoner Photo Studio 12 Professional.

Pokud jste majitelem verze Zoner Photo Studio 12 Home, můžete se pro vyzkoušení popsaných funkcí po omezenou dobu přepnout do verze Professional (v nabídce Nápověda, položka Licence), v ostatních případech si můžete stáhnout a nainstalovat zkušební verzi,
kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma
.

  Rádi bychom vám ukázali jednu z možností, jak snadno lze dosáhnout dokonalé fotografie pomocí programu Zoner Photo Studio 12 a funkce HDR.
Zoner - HDR
 
Funkce HDR (High Dynamic Range) neboli vysoký dynamický rozsah je určena pro skládání více fotografií v různém expozičním rozsahu do jedné fotografie (také přezdívané „sendvič“). Tato funkce pomáhá řešit fotografický problém, kdy není možno uspokojivě zachytit scénu s velkým rozdílem jasů, například tmavý les a jasné nebe. Scénu s takto velkým expozičním rozsahem není možné vyfotit, aby byla zachována kresba ve všech částech fotografie, takže je fotograf nucen „obětovat“ buď kresbu ve světlých, nebo v tmavých oblastech. Pokud však fotograf vytvoří tři shodné snímky s různou expozicí – podexponovaný, přeexponovaný a jeden „středový“, je možné použít funkci HDR. Podmínkou pro korektní složení pomocí funkce HDR je pořízení všech snímků ze stejného místa, což zajistíte umístěním fotoaparátu na stativ.

HDR z jediného snímku

Zajímavou možností je vytvoření HDR z jediného snímku ve formátu RAW, který zpravidla obsáhne větší rozsah jasů. Označte příslušný snímek a přepněte se do RAW modulu (tlačítko v pravé horní části programu).

Zoner - HDR

Modul RAW slouží k převodu obrázků z formátů označovaných souhrnně jako RAW do běžných formátů. Před samotným převodem lze nastavit jeho jednotlivé parametry, mezi nimiž je i HDR. V pravé části okna přepněte na záložku Efekty a první dva panely ovládají funkci HDR. Zakliknutím obou zatržítek (světla i stíny) funkci aktivujete s výchozím nastavením. Provedená změna se plynule zobrazí i na náhledu snímku.
Zoner - HDR

Zoner - HDR

Popis funkce jednotlivých parametrů:
Jednotlivé parametry se zadávají nezávisle pro světla a stíny, jejich význam je ale ve světlech i stínech stejný. Parametr Práh přechodu určuje úroveň jasu, od které se do „středového“ snímku začne kopírovat obrázek podexponovaný, resp. přeexponovaný. Tato hranice ovšem nemusí být zcela ostrá a snímky se začnou „vkopírovávat“ postupně, přičemž šířka toho přechodu se volí pomocí parametru Plynulost přechodu. I při použití tohoto přechodu by ovšem hranice původní a upravené části obrázku byla patrná, proto se ještě používá neostrá maska, která zajistí rozprostření úpravy i do okolních pixelů. Neostrost masky je možné ovlivnit pomocí parametru Rozmazání masky. Posledním parametrem je Intenzita, která určuje poměr mezi původním a „vkopírovaným“ obrázkem.

V tomto případě je třeba výrazně vytáhnout kresbu z tmavých oblastí, parametr Intenzita v panelu HDR - stíny tedy nastavte na plných 100%. Zářivou světlost květu naopak není nutné tolik prokreslit, parametr Intenzita v panelu HDR - světla stáhněte na pouhých 20%. Nyní můžete případně nastavit další parametry vyvolání a fotografii vyvolat do souboru nebo do editoru pro další úpravy.
Zoner - HDR
Zoner - HDR

Zoner - HDR
Zoner - HDR

 
Článek byl uveřejněn se souhlasem společnosti www.zoner.cz

Nejnovější články

Fotokoláž zdarma
Připravili jsme pro Vás nové stránky www.fotokolaz.cz se spoustou šablon pro Vaše fotokoláže zdarma.
Fotografie nejen na dřevo
Fotografie gravírované na různé materiály, dřevo, břidlice, dlaždice,...
Akrylátové sklo
Vaše fotografie adjustované pod čiré akrylátové sklo.

Z prodejní galerie

Odkazy

Prodejní galerie
Autorské fotografie a obrazy k výzdobě Vašich interiérů.
Fotografie ve skle
2D nebo 3d fotografie do skla.
Portét
Vlastní portrét nebo portrét někoho blízkého?

Doporučujeme

Fotoobrazy a fotky, Fotokoláž, Fotky do skla, Fototapety a plakáty, Online sběrna fotografiíFotoobraz - tisk na plátno, Digitální studio