Jak na černobílou fotografii
   Tento tutoriál je určen pro verzi Zoner Photo Studio 12 Professional.

Pokud jste majitelem verze Zoner Photo Studio 12 Home, můžete se pro vyzkoušení popsaných funkcí po omezenou dobu přepnout do verze Professional (v nabídce Nápověda, položka Licence), v ostatních případech si můžete stáhnout a nainstalovat zkušební verzi,
kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma
.

Kouzlo černobílé fotografie nás provází již mnoho desetiletí a díky digitálním technologiím si můžete kvalitní černobílou fotografii dopřát i dnes. Nepotřebujete vybavení temné komory, nepotřebujete barevné filtry a plnou ledničku filmů různé citlivosti, stačí vaše barevné fotografie a program Zoner Photo Studio.
Zoner - Černobílá fotografie
 
Zoner - Černobílá fotografieS černobílou fotografií (tedy v odstínech šedi) pak úzce souvisí i fotografie monochromatická, která obsahuje odstíny jedné barvy. I když dnešní digitální fotoaparáty často nabízejí focení přímo odstínů šedi, je zbytečné se ochuzovat o široké možnosti převodu a simulace barevných filtrů. A navíc platí, že z černobílé fotografie už zpět barevnou nikdo neudělá.

Základem dokonalé černobílé fotografie je vhodný převod z barevné škály do stupnice šedých odstínů. Dvě barevně kontrastní barvy totiž mohou špatným převodem splynout na totožné odstíny šedi. Například podzimnímu lesu na zelené louce prostý převod desaturací opravdu nesvědčí. Šedé odstíny prakticky splývají a fotografie je nevýrazná a nekontrastní. Zoner Photo Studio kromě Desaturace (odstranění barevné složky) nabízí i další metody převodu. V nabídce Editoru vybereme Efekty - Odstíny šedi (zkratka Ctrl+G) a tam můžeme volit z mnoha různých metod. Metoda nazvaná přímo Odstíny šedi je vhodná pro automatický nebo rychlý převod, neboť odpovídá běžnému vnímání světla lidským okem, Pokročilá metoda pak více zohledňuje gamma (jasovou složku) snímku. Nejzajímavější na převodu do černobílé fotografie je práce s barevnými kanály.
Zoner - Cernobila fotografie

Zoner - Černobílá fotografie

Převod přes barevné kanály

Fotografická data zachycená snímačem digitálního fotoaparátu se skládají ze tří samostatných barevných složek - červené, zelené a modré, nazývaných barevné kanály fotografie. Při převodu na černobílou fotografii můžeme s jednotlivými barevnými složkami pracovat samostatně, což přináší zajímavé výsledky. Možností je několik - použít k převodu maximum, minimum nebo průměr všech kanálů, převést pouze přes jeden kanál nebo si uživatelsky nastavit procentuální zastoupení jednotlivých kanálů. U poslední možnosti by měl součet jednotlivých složech tvořit dohromady 100% (lze použít zatržítko Normalizovat), nicméně kreativní tvorba se obejde i bez tohoto vymezení. Platí, že čím více je daná barva při převodu zastoupena, tím světlejší je výsledek. Tzn. při převodu přes červený kanál budou červené části fotografie světlé až úplně bílé. V klasické fotografii by převod přes červený kanál odpovídal použití červeného filtru. Filtry různých barev se dají simulovat právě procentuálním mícháním kanálů.
Zoner - Černobílá fotografie

Portréty

Lidské pleti a obličeji celkově sluší zejména převod přes červený kanál, který zakryje většinu vrásek a vad pleti. Zvyšováním podílu zeleného a modrého kanálu se pak více prokreslují detaily obličeje.

Zoner - Černobílá fotografie

Na závěr si můžete prohlédnout rozdíl mezi prostým automatickým převodem (Desaturace) a kreativním zásahem lidské ruky (Míchání kanálů, Křivky).
Zoner - Černobílá fotografie
Zoner - Černobílá fotografie

Zoner - HDR
Zoner - HDR

 
Článek byl uveřejněn se souhlasem společnosti www.zoner.cz

Nejnovější články

Fotokoláž zdarma
Připravili jsme pro Vás nové stránky www.fotokolaz.cz se spoustou šablon pro Vaše fotokoláže zdarma.
Fotografie nejen na dřevo
Fotografie gravírované na různé materiály, dřevo, břidlice, dlaždice,...
Akrylátové sklo
Vaše fotografie adjustované pod čiré akrylátové sklo.

Z prodejní galerie

Odkazy

Prodejní galerie
Autorské fotografie a obrazy k výzdobě Vašich interiérů.
Fotografie ve skle
2D nebo 3d fotografie do skla.
Portét
Vlastní portrét nebo portrét někoho blízkého?

Doporučujeme

Fotoobrazy a fotky, Fotokoláž, Fotky do skla, Fototapety a plakáty, Online sběrna fotografiíFotoobraz - tisk na plátno, Digitální studio