Pod vodní fotografie - rozhovor s Alicí Bochňákovou
(člen Asociace Profesionálních fotografů ČR)
Kdo je autorka?                                                                                        Ukázky tvorby.

Alice, proč jsi se vlastně rozhodla fotit pod vodou?

    K normálnímu focení, tedy nad vodou, jsem se dostala před cca 20 lety, kdy jsem jako dárek dostala svůj první fotoaparát. O pár let později jsem se začala věnovat přístrojovému potápění, což vedlo k propojení.
Fascinovalo mě pod vodou pozorovat , vnímat soubor mnoha skutečností a jejich detailů, které se vzájemně doplňují, prolínají, a tak tvoří neopakovatelný, netradiční fascinující celek. Mluvím o neobvyklém chování světla, jeho lomu o vodní hladinu, o pomalém, ladném pohybu věcí, vlasů a samozřejmě i pohybu lidí. Také o schopnosti uvolnění, o tom, být sám sebou, uvědomování si lehkosti a   prostoru. Vodu vnímáme jako relaxaci, cítíme ji na kůži, vytváří ( to ) příjemno. Tam, kde se upínáme do oděvů, do vody vkládáme svobodu…. Možná nás taky trochu dráždí fakt, že voda je jednoznačně živel a náš kontakt s ním, zvláště v otevřené vodě, je jistým malým našim adrenalinovým pokořením…
A mě na tomhle všem neskutečně láká, to vše se pokusit co nejvěrněji otisknout, zachytit na ten malej digitální čtvereček snímače….
… a že to není snadný.-)))

Ale tobě se to podařilo, ne?  Tedy alespoň si to myslí Federace evropských profesionálních fotografů v Bruselu..

    ( úsměv ) ..No, je velice příjemné, když Vaše snaha, nemalé pracovní nasazení najde ohodnocení. V loňském roce 2010 jsem obdržela ocenění QEP – Qualified European Photographer za soubor podvodních snímků „ Šermíři „ v Bruselu. Stejná sada byla pak oceněna na  Festivalu Bojovníků jako Významný počin roku. Je to milé, těší mě to. http://www.europeanphotographers.eu/qep/awards/QEP_CZ_Bochnakova.asp
Vystavuješ? Kde je možné tvé fotografie vidět osobně? A jsou fotografie z Tvé vlastní tvorby prodejné?
    Výstav jsem pořádala několik, v současné době ale dávám přednost prezentaci formou vernisáží. Publikovala jsem své fotografie v časopisech s podvodní a potápěčskou tématikou. Na několika místech tvoří dekoraci interiéru. Fotografie z vlastní tvorby prodejné jsou.
Fotíš jen tak pro sebe, nebo i na zakázku?
    Fotografování pod vodou rozděluji na tvorbu vlastní a na zakázku.
Při mé vlastní tvorbě obvykle využívám poněkud více složitější a náročnější  výpravu, scénu atd., což je také ale daleko více nákladnější.  A fotografováním na zakázku nad vodou i pod vodou si své sny pak mohu snáze realizovat .-)))  I když jsem fotografovala pár lidiček, kteří se nebáli jít do větších projektů.  Velice zajímavé bylo focení třeba pro Českou televizi pro pořad Stradance.

Jak tedy vůbec probíhá takové focení na zakázku?

    Tak nejdřív mě zákazník musí oslovit.-) Dále pak pro lepší komunikaci a představivost zákazník přijede ke mně, kde mu ukážu na počítači možné podvodní scenérie, pozadí, které bude za nimi, domluvíme se na „ tématu“ či  „ příběhu“, od kterého se také bude odvíjet celá aranž, tedy kostýmy, paruky, líčení, dekorace, doplňky atd. Rovněž zákazníkovi ukážu prostor, kde fotografování bude probíhat. Jedná se o výcvikový potápěčský bazén, o dvou hloubkových úrovních, se sprchou, toaletou, saunou a vířivou vanou, kde se pak mohou případně zahřát. Voda v bazénu má 29- 30 stupňů. Složitost celé aranže a samotného fotografování je také odvislé od počtu fotografovaných osob.
Fotografování pod vodou je poněkud náročné a únava je pak znatelná, proto je dobré termín focení naplánovat na sobotu. Než zákazník přijede, celou dohodnutou scenérii připravím předem. Po příchodu spolu pečlivě probereme průběh fotografování. Posléze proběhne líčení dospělého + oblékání do šatů, kostýmů, doplňků atd.. Děti se mezitím seznamují s prostředím, plavou a dovádí v bazénu. Pak lehce nalíčím i děti a  obléknu je. Rovněž pod oděv umístíme zátěže pro lepší stabilitu. Následně jdeme všichni do vody, kde než proběhne fotografování si před každým zanořením pod hladinu řekneme, co přesně budeme dělat.

A je vůbec možné udělat pod vodou přesně to, co si řeknete?
    Přestože při mém podvodním fotografování se jedná o promyšlené tematické scenérie, tak základním pilířem zůstává zachování  „ přirozenosti“ fotografovaných osob, netradičného prostředí, celkového emočního dojmu. Chci říct, že ačkoli si přesně definujeme pohyb, postoj, výraz atd., nechávám čistě na fotografovaném, jak onu „ podvodní divadelní scénu“ pojme. A pak se dolaďují jen technické detaily – jako je hlídání si vlajících vlasů, šatů, dekoračních látek, aby nebránily v záběru, zabránit nafouknutým tvářím při nádechu atd.

Zní to trochu složitě…
    Složité to sice je, ale věřte, že zatím všichni, od kojenců až po dospělé, to zvládli na jedničku! Není čeho se bát. Naopak! Celé focení probíhá naprosto v přátelském duchu, pohodě. Bazén je vybaven plaveckými kruhy, rukávky a hračkami, které mohou děti libovolně využívat. Pro lepší uvolnění je možno při pobytu v bazénu také pustit jejich oblíbené cd s písničkami. Často u fotografování jsou i mé tři děti, které mi před objektivem pod vodou „ stály „ nesčetněkrát. Jejich přítomnost, pomoc je pro fotografované děti oporou. Zkušenost je, že (nejen) děti si pobyt v bazénu, včetně celé anabáze fotografování nesmírně užijí.
Fotografování probíhá v příjemném prostředí, kde o Vás bude postaráno s největší péčí s a maximální snahou vyhovět Vašim fotografickým přáním, potřebám.
Ale není to jen o focení, celkově to pro Vás bude velice nevšední, netradiční zážitek. A fotografiemi pak můžete udělat radost nejen sobě, ale například jako originální dárek svým blízkým.

Co všechno pod tou vodou je? Jakou techniku vlastně používáš?
    Bazén má dvě hloubkové úrovně, 4m a 1,70m. S dětmi pracuji v mělké části o rozloze 16m2. Tam si vlastně vytvořím fotografické studio. Jeho součástí je dominantně pozadí, před kterým se focení bude odehrávat. Dále pak světla, blesky, dekorace, potápěčské lahve se vzduchem tvořící sprchu bublinek atd.
K focení používám fotografickou profesionální techniku řady Nikon, zábleskové přístroje Ikelite, mobilní světla Green Force.

Přiznám se, že na první pohled by člověk ani nevěřil, že je to pod vodou, spíš by se přikláněl k verzi montáže a počítačových kouzel…
    (smích)..Chceš fakta? Dobře.  Vlastní tvorba verzus má vize. Před očima vidím přesně obraz. Je jich spousta. A pak….jen to celé dostat pod vodu a následně do foťáku. Bohužel finanční možnosti mi svazují křídla. Beru to jako věc dočasnou. Mé vize jsou mnohem výpravnější, ambicióznější, než má doposud vytvořená tvorba. Nevytvářím fotku pro fotku samotnou. Fotím z ryze čistého, jednoduchého důvodu. Prostě mě to nesmírně baví. Baví mě to proto, že pracuju doma. Ale a především proto, že hlavními postavami v mé tvorbě figurují mé tři děti. Prožijeme společně úžasné chvíle, kdy mi mé vize velice rádi improvizovaně sami mění. Vznikají zajímavé fotky, které jim budou vzpomínkou.  Veřejně jsem se rozhodla prezentovat své fotografie proto, abych se o tu radost podělila, Aby v lidech vyvolaly emoce. Kladné i záporné. Nezávisle na názorech budu ale tvořit, snažit se své vize realizovat dál. To mě činí šťastnou.

A kolik času to celé fotografování zabere?
    Nejprve je schůzka u mě doma, kde si vše dohodneme předem + prohlídka prostoru bazénu, to je max. hodina. Samotný den fotografování je o přípravě – líčení, oblékání a krátká instruktáž před zanořením,  cca 2- 3h.. Focení ve vodě, resp. pod vodní hladinou trvá 1-2h max. Pak asi hodinu na zahřátí ve vířivce nebo v sauně pro odpočinek + pobyt v šatně. Veškerý čas samozřejmě záleží na počtu fotografovaných osob a složitosti podvodní scenérie. Obvykle to celé zabere půl dne.

Čtenáře bude jistě zajímat, kolik takové podvodní focení stojí…
    Aspektů ovlivňující cenu je velká řada. Je třeba si uvědomit, že se nejedná o klasické fotografování.  Používá se speciální fotografická a potápěčská technika. Prožijete zábavný, nevšední, nezapomenutelný zážitek a odnesete si naprosto originální záběry.
Faktory ovlivňující cenu jsou:
O jaký druh fotografování jde (portrétní, umělecká, reklamní, svatební, focení batolat). Zda jednotlivec, či skupina – kvůli bezpečnosti u většího počtu dětí i dospělých je nutné využití asistenta. Použití kosmetičky či vizážisty. Focení v prostorách mých, či v bazénu zákazníka. Složitost aranží + pozadí. Použití kostýmů, rekvizit, dekorací, paruk. Náročnost uměleckého ztvárnění. Množství fotografií. Autorská práva – tedy využití fotografií.
Cena pak zahrnuje práci na PC ( retuše atd.), DVD s upravenými fotografiemi.

Výstup – tisk na foto papír či plátno vytažené do rámu (vizualizace obrazu) je pak hrazeno zvlášť.
Zde se cena také mění dle počtu kusů a jejich velikostí.
Stručně řečeno :

6 000,-Kč - zahrnuje fotografování 1 osoby s jednoduchou aranží a pozadím, 15ks upravených fotografií na DVD ve formátu JPG + TIF ( pro tisk většího formátu)

7 000,-Kč - zahrnuje fotografování 1dospělý a jedno dítě s jednoduchou aranží  a pozadím, 20 ks upravených fotografií na DVD ve formátu JPG + TIF ( pro tisk většího formátu )

8 000 - 11 000,- K č - zahrnuje fotografování 1 dospělý + 2 děti s nápaditější aranží a pozadím, 30 ks upravených fotografií na DVD ve formátu JPG + TIF ( pro tisk větších rozměrů )

12 000,- Kč a výše - cena zahrnuje fotografování většího počtu osob se složitější aranží, pozadím, širší m umělecký záměrem, využití fotografií, větší množství upravených fotografií na DVD

UPOZORNĚNÍ! Ceny jsou orientační ! Vše se odvíjí od individuálních potřeb a  přání zákazníka.

Za jak dlouho se mohou zákazníci těšit na výsledek?
    Termín, kdy si zákazník může přijet pro vyžádaný počet upravených fotografií je od 7 – do 14 dní ode dne fotografování. Opět zde záleží na složitosti aranže a počtu osob ( při úpravách se nejvíce zaměřuji na jemné makro bublinky na těle, kůži fotografovaného, které následně odstraňuji)

Jaké jsou na to pak reakce, jsou dle jejich představ?
    To je fáze, na kterou se těším nejvíce. Zákazník si přijede ke mně domů pro výsledné fotografie, kde na je na velkém monitoru PC odprezentuji. Nesmírně mě baví a těší, když vidím výraz překvapení. Doposud vždy jejich fotografie předčily jejich očekávání. Spokojenost zákazníka je pro mě absolutně na prvním místě, a proto mě neskutečně těší, když tomu tak je.


A na závěr, překvapilo někdy něco  Vás při focení pod vodou?
    Focení jedno mladého krásné černého muže, který mi ale neřekl, že neumí vůbec plavat, což jeho „ tematická role“ vyžadovala. Muselo se tedy flexibilně improvizovat a na místě celou scénu a vše změnit. Mimo jiné, flexibilita, postřeh je na fotografování snad to nejdůležitější.
Dále mě jednou překvapila skutečnost, že při focení dvou vzájemně neznámých lidí může vzniknout slušná seznamka, obzvlášť když fotím na téma „ láska „.-)…to se ale netýkalo focení dětí…-)))

Článek byl uveřejněn se svolením Alice Bochňákové.
 
www.alicedigiart.com

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Fotografie z výšky


Tisk fotografie na plátno

Nejnovější články

Fotokoláž zdarma
Připravili jsme pro Vás nové stránky www.fotokolaz.cz se spoustou šablon pro Vaše fotokoláže zdarma.
Akrylátové sklo
Vaše fotografie adjustované pod čiré akrylátové sklo.

Z prodejní galerie

Odkazy

Prodejní galerie
Autorské fotografie a obrazy k výzdobě Vašich interiérů.
Fotografie ve skle
2D nebo 3d fotografie do skla.
Portét
Vlastní portrét nebo portrét někoho blízkého?

Doporučujeme

Fotoobrazy a fotky, Fotokoláž, Fotky do skla, Fototapety a plakáty, Online sběrna fotografiíFotoobraz - tisk na plátno, Digitální studio